خانه / نان و مافین / اکلر با رویه شکلات
شکلات هدیه سورپرایز پرنسلین

اکلر با رویه شکلات

طرز تهیه اکلر با رویه شکلات 

اکلر یک نان شیرینی فرانسویه که معمولا با خامه یا کرم کاستارد و یا هر نوع کرم دیگری پر می‌شود. خیلی خوشمزس و معمولا روش یه لایه کارامل یا شکلات کشیده می شود.

chocolate-eclairs

مواد لازم برای نان اکلر:

۱ فنجان آب

۴ عدد تخم بزرگ

۱ سفیده تخم مرغ بزرگ

۱ نیشگون نمک

۱ قاشق غذاخوری شکر

۷۰ گرم کره بدون نمک

۱۳۰ گرم آرد نان

مواد لازم برای کرم اکلر:

۳۰ گرم کره نرم شده در دمای اتاق

۱ نیشگون نمک

۲۵ گرم آرد ذرت

۱ قاشق چای خوری وانیل

۲ فنجان پر شیر

۲ عدد تخم مرغ بزرگ

۱ عدد زرده تخم مرغ

۹۵ گرم شکر

مواد لازم برای روکش شکلاتی(گاناش) اکلر:

۱ فنجان خامه پرچرب

۲۵۰ گرم شکلات

طرز تهیه خمیر اکلر :

مرحله اول:

شکر و نمک را با یک فنجان آب در قابلمه می ریزیم. مواد را هم می زنیم تا خوب مخلوط شوند. سپس کره را به مواد اضافه می کنیم. قابلمه را روی گاز می گذاریم تا کره اب شود و به جوش بیاید.

 

recipe butter

 

مرحله دوم:

سپس آرد نان را به کره اضافه می کنیم و شروع به هم زدن کنید.

 

eclairs (2)

 

گاز را پائین بکشید و قابلمه را همینطور که روی گاز است بچرخانید و تکان دهید و مواد را آنقدر باهم هم بزنید تا خمیر در وسط قابلمه جمع شود و از دیوارهای قابلمه وربیاید. ( باید دائما هم بزنید و گاز هم پائین بکشید حتما)

 

bread

 

chocolate

 

مرحله سوم:

خمیر را در یک کاسه متوسط می گذاریم و با همزن می زنیم تا خمیر سرد شود. وقتی دیگه هیچ بخاری از خمیر بلند نشد و با دست زدن به خمیر فقط گرما را احساس کردید می توانید وارد مرحله بعدی بشید. (اینکارو برای این می کنیم تا به کارمون سرعت بدیم و خمیر زودتر خنک شود)

 

recipe eclairs

 

مرحله چهارم:

تخم مرغ ها را دانه دانه به خمیر اضافه می کنیم و همینطور با همزن می زنیم. (همزن رو روی سرعت کندش بذارید.) یک عدد سفیده تخم مرغ اضافی رو هم فراموش نکنید که به مواد اضافه کنید. و خوب مواد را باهزن بزنید.

همزن را خاموش کنید و موادی که به اطراف کاسه چسبیدن و هم نخوردن را با قاشق بیارید وسط کاسه و آن ها را هم همراه مواد هم بزنید.

 

egg- butter

 

مرحله پنجم:

خمیر را داخل قیف خامه زنی می ریزیم و به سرش ماسوره ساده می زنیم. اگر قیف نداشتید می تونید مواد را داخل زیپ کیس هم بریزید و با قیچی نوکش را ببرید و به عنوان قیف ازش استفاده کنید.

 

french bread

 

مرحله ششم:

سپس در سینی فر کاغذ روغنی پهن کنید و خمیر را با فاصله به صورت دراز دراز قیف می زنیم. ( چون این خمیر در فر پف می کنه و بزرگ می شه پس بین هر قیف دو سانتی متر فاصله بذارید تا جا برای پف کردنش هم بمونه)

 

recipe eclair

 

مرحله هفتم:

فر را روی ۲۱۰ درجه سانتی گراد روشن می کنیم و سینی را در فر می گذاریم. به ساعت نگاه کنید که یک ربع اول اصلا در فر را باز نکنید تا خوب پف کند. بعد از ۱۵ دقیقه حرارت فر را روی ۱۸۰ درجه سانتی گراد بگذارید و بعد از ۱۰ تا ۱۲ دقیقه فر را خاموش کنید و نان اکلر را از فر بیرون بیاورید و بگذارید تا خنک شود.

 

french bread

 

مرحله هشتم:

سپس نان ها را با استفاده از یک چاقو یا سیخ یا کاتر خیلی آرام از ته سوراخ می کنیم (مثل نون خامه ای) چون قراره بعدا با کرم مخصوص پرش کنیم. بعد از این کار نان ها را در یخچال بگذارید.

 

recipe chocolate

 

طرز تهیه کرم داخل اکلر:

مرحله اول:

شیر و نصف شکر را در یک قابلمه متوسط می ریزیم و با حرارت پائین روی گاز می گذاریم تا آهسته بجوشد.

 

milk-suger

 

مرحله دوم:

تا شیر به جوش بیاید، آرد ذرت و نصف دیگر شکر و یک نیشگون نمک را در یک کاسه جداگانه می ریزیم و مواد را خوب باهم مخلوط می کنیم.

مرحله سوم:

در یک ظرف جداگانه تخم مرغ و یک عدد زرده تخم مرغ اضافی را هم می زنیم و بعد مخلوط آرد ذرت را اضافه می کنیم و مواد را خوب باهم ترکیب می کنیم.

 

add-eggs-sugar

 

بعد از اینکه مخلوط شیر و شکر جوشید خیلی آرام آرام ¼ از مخلوط شیر را به مخلوط تخم مرغ اضافه می کنیم و با سرعت می زنیم. به این کار تمپر کردن تخم مرغ می گویند این یعنی اینکه ما تخم مرغ را به آرامی سفت می کنیم بدون اینکه آن را بپزیم. سپس بقیه شیر را به مخلوط تخم مرغ اضافه می کنیم و مواد را خوب هم می زنیم.

 

طرز تهیه اکلر

 

مرحله چهارم:

سپس مخلوط را در قابلمه می ریزیم و روی گاز با شعله پائین قرار می دهیم و به مدت ۵-۶ دقیقه بی وقفه مواد را روی گاز هم می زنیم.

 

کرم برای اکلر

 

مرحله پنجم:

وقتی مخلوط غلیظ و سفت شد آن را از روی گاز برمی داریم و اجازه می دهیم تا سرد شود.

 

نان فرانسوی

 

مرحله ششم:          

مخلوط را از صافی رد می کنیم. می توانید با کمک یک قاشق یا لیسک مخلوط را روی صافی فشار بدهید و به صاف کردنش کمک کنید. ( حتما این مرحله رو انجام بدهید چون ممکنه تکه های تخم مرغ در کرم گلوله بشه)

 

اکلر فرانسوی

 

مرحله هفتم:

کره و وانیل مایع را به کرم اضافه می کنیم و مواد را مخلوط می کنیم

 

طرز تهیه اکلر با رویه شکلات

 

مرحله هشتم:

مواد را باهم مخلوط می کنیم. چون کرم هنوز گرم است کره را به سرعت در خودش آب می کند.

 

کرم نان اکلر و نان خامه ای

 

مرحله نهم:

روی کرم را با مشما می پوشانیم و در یخچال می گذاریم تا خودش را بگیرید.

 

اکلر کرم دار

 

مرحله دهم:

نان های اکلر را از یخچال بیرون می اوریم و مقداری از کرم را داخل هر نان می گذاریم.

 

کرم پرکننده اکلر

 

طرز تهیه گاناش :

خامه را با حرارت پائین قرار می دهیم وقتی خامه شروع به جوشیدن کرد شکلات را به مواد خامه اضافه می کنیم و آنقدر هم می زنیم تا شکلات آب شود.

 

روکش شکلاتی

 

مرحله آخر:

نان های اکلر را از یخچال بیرون می آوریم و یک طرف شان را در شکلات فرو می کنیم تا شکلاتی شود. سپس اکلرهای روکش شده با شکلات را در یخچال می گذاریم تا شکلاتش سفت شود. اکلر اماده خوردنه 🙂

 

طرز تهیه اکلر کرمدار

 

این آموزش برای روش درست کردن اکلر با رویه شکلات بود. اگه شما هم درست کردین توی قسمت نظرات میتونید توضیح بدین یا اگه سوالی دارید بپرسید

یک دیدگاه

  1. سلام بسیار سپاسگزارم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *